Jak zakończyć toksyczny związek?

Nie wszystkie związki sprawiają, że jesteśmy szczęśliwi i rosną nam przysłowiowe skrzydła. Zdarzają się relacje, w których jeden z parterów czerpie siłę z nieszczęścia drugiego. Choć wydaje się logiczne, że zakończenie takiej relacji będzie najlepszym rozwiązaniem, nie zawsze jest to łatwe. Sprawdź jak zakończyć toksyczny związek.

Jak rozpoznać toksyczny związek?

Rozpoznanie toksycznego związku przez bliskich jest łatwe, jednak dla osoby uwikłanej w niego wręcz przeciwnie. Warto pamiętać, że zdrowego związku nie cechuje życie w ciągłym poczuciu winy i strachu przed gniewem partnera (bądź partnerki – pamiętajmy, że toksyczność nie ma płci). Parter swoim toksycznym zachowaniem sprawia, że druga osoba traci poczucie własnej wartości, będzie znosić liczne upokorzenia i kłamstwa dla kilku chwil uwagi partnera. W takich relacjach pojawiają się: szantaż emocjonalny, brak więzi i rosnące poczucie osamotnienia. Kłótnie są nieodłącznym elementem życia w toksycznym związku. Oprócz przemocy emocjonalnej może dochodzić do fizycznej. Wiele osób uwikłanych w toksyczne relacje bardzo długo nie zauważa, że są one złe, a gdy już dojdą do takiego wniosku, nie potrafią odejść do partnera, uważając, ze nie zasługują na nikogo lepszego.

Jak zakończyć toksyczny związek?

Podjęcie decyzji o uwolnieniu się od toksycznej relacji jest połową sukcesu – przed Tobą kolejne trudne zadania. Teraz należy uświadomić sobie własną wartość oraz zrozumieć, że szkodliwy parter się nie zmieni. Warto także zastanowić się nad obrazem dobrego związku we własnej głowie oraz uświadomić sobie, dlaczego tkwiono w relacji. Nadszedł czas na przeniesienie energii skierowanej na partnera i utrzymanie związku na siebie i dbanie o własne potrzeby. Wielu specjalistów poleca osobom w toksycznych relacjach wyobrażenie sobie życie bez tej osoby. Pozwala to na oswojenie nieznanego i zauważenie plusów rozstania. Warto także zaplanować 2 tygodnie po rozstaniu. Obowiązki i zajęcia pozwolą skupić się na sobie i powrocie do normalności, a nie na rozmyślaniach, czy podjęta decyzja była słuszna.

Samo uświadomienie sobie potrzeby rozstania i wytrwanie w tej decyzji nie jest końcem toksycznego związku. Należy zakomunikować tę decyzję parterowi. Warto przygotować się do tej rozmowy, by móc jak najjaśniej wyrazić swoje motywacje. W jej trakcie należy zaznaczyć, że decyzja o zerwaniu jest ostateczna. Nie warto jednak obwiniać toksycznego patera, że rozstanie jest jego „dziełem”. Dobrze wyrzucić z siebie wszelkie emocje, które nagromadziły się w Tobie podczas relacji, by móc zamknąć ten etap. Mimo iż zerwanie nieosobiste zerwanie uważane jest faux-pas, w tym przypadku można napisać wiadomość do partnera, informując go o swojej decyzji. Z pewnością będzie to łatwiejsze dla ofiary „toksyka”. W wielu przypadkach były parter próbuje wciągnąć drugą osobę w gierki emocjonalne, by nie dopuścić do rozstania. W tym przypadku warto mieć przy sobie bliską osobę, która będzie stanowiła nie lada wsparcie i ułatwi niereagowanie na zagrywki.

Czy warto skorzystać z pomocy specjalisty?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, w kończeniu toksycznego związku ważne jest wsparcie bliskiej osoby, jednak to może nie być wystarczające. Dla wielu osób, które tkwiły w tego typu relacji, ważnym krokiem w powrocie do normalności jest terapia. Pozwala ona na zrozumieniu zakończonej relacji oraz ułatwi uniknięcie podobnego scenariusza w przyszłości. Dodatkowo specjalista może pomóc w przywróceniu utraconego poczucia własnej wartości, nauczyć asertywności i radzenia sobie z samotnością. Terapia pozwoli na wejście w inne relacje w inne relacje w pełni wolnym i uzdrowionym.

One Comment

  1. Odpowiedz
    sarenka 04/08/2022

    Jak zakończyć toksyczny związek? Jak najszybciej, to jedna dobra rada. W takich patologicznych sytuacjach każde zakończenie relacji będzie dobre, trzeba zadbać o siebie i czasem po prostu uciec, gdy nie ma innego wyjścia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *