Jak stworzyć udany związek?

Od kilku lat media alarmują nas wciąż rosnącą liczbą rozwodów. Czasem bardzo trudno określić, dlaczego ludzie się rozstają. Być może brakuje im chęci do budowania czegoś trwałego, bo związek to ciągła praca. Sprawdź 6 sposobów na to jak stworzyć udany związek, które mogą okazać się przepisem na Wasz wspólny sukces.

Wspólne wartości i cele

Mówi się, że przeciwieństwa się przyciągają. Być może jest w tym ziarnko prawdy, jednak nie w tym aspekcie. Budowanie dobrego związku warto oprzeć na wspólnych wartościach i przekonaniach. Dzięki temu możliwe będzie uniknięcie kłótni na tle światopoglądowym oraz bezskuteczne próby przekonania partnera do swojego zdania. Ułatwi to podejmowanie wspólnych decyzji. Równie ważne są wspólne cele w związku. Nie namawiamy Was do szczegółowego opisania, jakie one są, jednak warto określić swoje główne założenia dotyczące rodziny, rozwoju, czy rzeczy materialnych.

Komunikacja i zainteresowanie sobą

Szczera komunikacja jest kolejnym z filarów udanego związku. Umiejętność rozmowy, wysłuchania partnera i zrozumienia jego zdania są niezwykle ważne podczas budowania relacji. Możesz także zadawać parterowi niebanalne pytania np. podczas jazdy samochodem, by poznać jego spojrzenie na sprawy, o których codziennie nie rozmawiacie. Kolejnym aspektem jest posiadanie umiejętności ucinania kłótni i spokojnego rozmawiania o problemach. Ważne jest, aby jasno komunikować swoje potrzeby czy obawy.

Wspólne decyzje

Choć wspólne decyzje są wypadkową podobnych celów i wartości oraz komunikacji warto o nich wspomnieć. Mimo że związek tworzą dwie indywidualne jednostki, warto postrzegać siebie w aspekcie „my”. Wszelkie decyzje mogące mieć wpływ na Wasze wspólne życie powinny być podejmowane wspólnie. Relacja nie jest wojną, a ustąpienie nie oznacza przegranej w bitwie. Warto sobie to uświadomić, by móc stworzyć harmonijny związek.

Spędzanie czasu razem

Zachowanie balansu między życiem zawodowym a osobistym jest bardzo ważne w kontekście budowania udanego związku. Ciągłe zaniedbywanie partnera przez pracę może spowodować, że Wasz związek się zakończy, gdyż będzie brakować w nim bliskości. Równie ważne jest, aby wspólnego czasu nie spędzać z nosem w ekranie telefonu czy komputera.

Własne rytuały

W budowaniu szczęśliwego, udanego związku przydatne bywają wspólne rytuały. Może być to: wspólne picie herbaty wieczorem, trzymanie się za ręce na spacerze, czy dzwonienie do siebie w ciągu dnia. Ma to spory wpływ na budowanie bliskości i poczucia bezpieczeństwa w związku.

Dopasowanie seksualne

Ostatnim, lecz nie najmniej ważnym sposobem na zbudowanie udanej relacji partnerskiej jest dopasowanie seksualne. Obydwoje powinniście czuć się swobodnie w sytuacji intymnej z parterem i czerpać z niej przyjemność. Podobne temperamenty i potrzeby także wróżą silną relację. Naukowcy udowodnili, że pary, które częściej uprawiają seks, są bardziej zadowolone ze swojego związku.

One Comment

  1. Odpowiedz
    Kaja 05/20/2022

    Wydaje mi się, że nie ma jednego uniwersalnego sposobu na udany związek, ludzie są różni i różne rzeczy pozwalają im poczuć szczęście i iskierkę, więc nie ma co generalizować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *