Różnica wieku w związku – jaka jest idealna?

Lepiej związać się z rówieśnikiem? A może starszy lub młodszy partner będzie idealny? Sprawdzamy, jaka jest najlepsza różnica w związku.

Związek z rówieśnikiem

Zdecydowanie najbardziej „bezpieczny” jest związek z rówieśnikiem. I nie chodzi nam tutaj wyłącznie o osoby, będące dokładnie w tym samym wieku – różnica może wynosić nawet 3-4 lata i nie będzie mieć to żadnego znaczenia dla relacji.

Czemu związek z rówieśnikiem można uznać za bezpieczny? Ponieważ istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że będąc na tym samym etacie życia, będziecie mieć wspólne cele, sposób patrzenia na przyszłość.

Osobom w podobnym wieku najłatwiej jest też się dogadać w różnych kwestiach, nierzadko mają wspólne zainteresowania bądź w przeszłości fascynowało je to samo, nie występuje konflikt pokoleniowy. Taki związek jest też najbardziej akceptowany społecznie. Czy dla miłości powinno mieć to znaczenie? Teoretycznie nie, aczkolwiek w praktyce nawet w najlepszej relacji mogą pojawić się rysy, jeśli codziennie trzeba spotykać się z bezlitosnymi komentarzami ze strony innych.

Związek z młodszym partnerem/partnerką

Chociaż częściej zdarza się, że to mężczyźni znajdują młodsze partnerki, to również część kobiet woli młodszych mężczyzn. Jakie zalety ma taki związek? Młodsi partnerzy mają więcej energii, radości z życia, mogą stanowić inspirację i motywację do podjęcia różnych działań. Często jest też tak, że osoby w wieku średnim są rozczarowani swoimi rówieśnikami, wtedy często nieświadomie szukają kogoś, kto reprezentuje inne światopoglądy.

Taki związek nie jest jednak pozbawiony wad. Różnica pokoleniowa z czasem może stać się przeszkodą nie do pokonania. Istnieje też ryzyko, że wasze plany będą się rozmijać. Może się pojawić zazdrość o młodszego partnera, partnerkę, która doprowadzi do braku zaufania, a bez tego żaden związek nie może funkcjonować w zdrowy sposób.

Romans

Związek ze starszym partnerem/partnerką

Z drugiej strony, na związek ze starszym partnerem częściej decydują się kobiety, niż mężczyźni. W ten sposób szukają stabilizacji, poczucia odpowiedzialności, którego nie odnajdują wśród swoich rówieśników.

Związek ze starszą osobą często daje większe poczucie bezpieczeństwa, spokój, oparcie. Trudniej jednak z taką osobą się „dotrzeć” w codziennych sprawach, jeśli zostały zupełnie inaczej wychowane, mają różne przyzwyczajenia. Oprócz tego pojawia się ryzyko, że w sferze seksualnej, starszy partner nie będzie spełniać Twoich potrzeb.

Jaka jest idealna różnica w związku?

Jak już pisaliśmy na początku, najbardziej bezpieczne są związki między rówieśnikami. Ale czy to idealna różnica wieku? Niekoniecznie. Tak naprawdę wszystko zależy od Ciebie, Twojego partnera czy partnerki. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

Trzeba też wziąć pod uwagę, że na różnych etapach życia, ta sama różnica wieku może mieć zupełnie inne znaczenie. Przykład? Związek między osiemnastolatkiem a prawie trzydziestoletnią kobietą ma niewielkie szanse przetrwania. Ale już między czterdziestolatką a trzydziestolatkiem jak najbardziej. Wtedy też różnica wieku nie szokuje.

Bo nie oszukujemy się – opinia innych jest ważna. Nie każdy ma w sobie dość siły i odwagi, aby codziennie się z nią mierzyć.

Dlatego nie podpowiemy Ci, jaka jest idealna różnica w związku. Ale jesteśmy pewni, że gdy spotkasz idealnego partnera/partnerkę, to sam się o tym przekonasz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *