Zdrada w związku – czy wybaczyć?

Zdrada męża, żony czy partnera zawsze jest bolesna i nigdy nie udaje się o niej zapomnieć. Ale czy można wybaczyć? Jeśli tak, to kiedy i jak warto walczyć o związek?

Czy wybaczyć zdradę?

Odpowiedź na to pytanie jest tak naprawdę bardzo prosta: zawsze warto wybaczyć zdradę. Lecz jednocześnie nie zawsze będzie to równoznaczne z utrzymaniem związku. Wybaczenie zdrady jest bardzo ważne dla samej osoby zdradzonej. Jest ostatnim krokiem mającym na celu uporanie się z bolesnymi, trudnymi emocjami. Dzięki temu można świadomie wyjść z roli ofiary.

Lecz, jak już zaznaczyliśmy, wybaczenie zdrady wcale nie musi oznaczać gotowości do dalszej walki o związek. I to, czy warto się tego podjąć, zawsze będzie zależało tylko i wyłącznie od Ciebie. My natomiast chcielibyśmy jedynie przedstawić Ci kilka pytań, na które warto sobie odpowiedzieć, zanim podejmiesz ostateczną decyzję.

Walka o związek po zdradzie – kiedy warto?

Gdy dowiadujesz się o zdradzie, nie przestajesz kochać jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Ale za to tracisz zaufanie. Nieustannie zastanawiasz się, co teraz robi partner/partnerka. I jak się pewnie domyślasz, nie da się tak długo żyć. A z pewnością nie da się na tym dalej budować związku. Więc, jak już opadną emocje, zastanów się, czy będziesz w stanie jeszcze raz zaufać?

Ważne jest tutaj to, czy mąż lub żona z własnej woli przyznali się do zdrady, czy zostali nakryci. Czy był to jednorazowy skok w bok, czy może trwało już jakiś czas? Ważne jest, aby osoba, która Cię zdradziła, wzięła na siebie konsekwencje swoich czynów oraz całkowicie zerwała kontakt z tym, z kim Cię zdradziła.

Pary, które posiadają dzieci, często decydują się na trwanie w związku ze względu na ich dobro. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, przemyśl, jaką cenę trzeba będzie za to płacić. Może lepsze byłoby rozstanie lub separacja, niż udawanie przed dziećmi, że wszystko jest w porządku? Bo najpewniej one i tak wyczują, że nie jest, a toksyczna atmosfera w domu i dla nich będzie trudna.

Na koniec pomyśl, czy wyobrażasz sobie życie bez tej drugiej osoby. Tylko tak realnie. Bo wiemy, że w tym momencie zawalił się cały Twój świat, ale wiemy też, że będziesz w stanie go odbudować. Odpowiedz sobie, czy chcesz to robić w pojedynkę?

Jak wybaczyć zdradę?

Są sposoby na to, aby wybaczyć zdradę, choć oczywiście – nie zapomnieć. Tutaj trzeba podkreślić, że wybaczanie, to nie zamiatanie problemu pod dywan, udawanie, że nigdy nie miało to miejsca.

Aby wybaczyć zdradę, musisz przeprowadzić rozmowę z samym sobą. Najlepiej spisać emocje, myśli. Uwierz nam, że przelewanie tego wszystkiego na papier może mieć terapeutyczny efekt. Następnie obserwuj siebie, jak zmieniają się Twoje emocje. Czy ciągle czujesz złość, mimo upływu czasu? A może chcesz się zemścić? To niestety nie będzie sprzyjać Twojemu powrotowi do równowagi.

Jeśli zdecydujesz się na wybaczenie zdrady i pozostanie w związku, trzeba będzie powziąć dodatkowe kroki, aby utrzymać tę relację. Niestety, nie będziemy mieć na to żadnej idealnej rady, bo każdy człowiek jest inny. To, co chcielibyśmy zasugerować, to terapia dla par. Dzięki pomocy specjalisty przekonasz się, czy jest o co walczyć, a jeśli nie, to uświadomisz sobie, że odejście jest najlepszym dla Ciebie rozwiązaniem.

One Comment

  1. Odpowiedz
    Zina 11/24/2022

    Ja bym chyba nie była w stanie wybaczyć zdrady, nie sądzę by terapia w tym pomogła… Nie umiałabym żyć z kimś, kto tak doszczętnie nadużył mojego zaufania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *