Czy istnieje optymalna różnica wieku w związku?

Model związku, w którym jedna osoba jest starsza, nie jest wcale taki rzadki. Można powiedzieć, że związki z równolatkami należą do tych rzadszych, zawsze ktoś jest starszy – chociażby o rok. W dzisiejszym artykule skupimy się na optymalnej różnicy wieku w związku i czy można ją obliczyć.

Dlaczego szukamy starszych partnerów?

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni dobrze odnajdują się w związkach ze starszymi partnerami. Częściej spotykamy model, w którym to kobieta jest młodsza, jednak związki młodych mężczyzn ze starszymi kobietami wcale nie należą do tych rzadszych.

Okazuje się, że osoby, które poszukują starszego partnera, oczekują od niego dojrzałości emocjonalnej, stabilności, opiekuńczości, ale także większego doświadczenia życiowego. Starszy partner znacznie częściej ma już ułożone życie, wie, co chce robić, jest stabilny finansowo i jest bardziej doświadczony w każdej płaszczyźnie życia: w seksie, jak i w związkach.

Równolatkowie często mogą nie spełniać wymagań tych osób, ponieważ nie są one jeszcze dość dojrzałe emocjonalnie, ciągle poszukują swojego miejsca w świecie, no i nie są gotowi do zakładania rodziny, często dlatego tyle osób decyduje się znaleźć starszego partnera.

Jaka idealna różnica wieku w związku?

Amerykańscy naukowcy z Atlanty przeprowadzili badania na temat idealnej różnicy w związku. Okazuje się, że można znaleźć optymalną różnicę wieku w związku, ale też obliczyć szansę na jego przetrwanie. Badanie zostało przeprowadzone na 3 tysiącach osób, kobiet i mężczyzn po rozwodzie. W trakcie badania naukowcy brali pod uwagę takie aspekty jak aspiracje życiowe, staż związku, zarobki, posiadanie dzieci, gust muzyczny, środowisko, podejście do życia i seksu.

Według danych statystycznych pięcioletnia różnica wieku ma 18% prawdopodobieństwa rozwodu, to optymalna różnica wiekowa w związku. Przy różnicy 10 lat jest to już 39%. Najwięcej obaw, jak widać słusznie, wzbudzają związki z 20-letnią przepaścią, ponieważ ich statystyczna szansa na przetrwanie wynosi 5%. Natomiast różnica w związku, która wynosi 30 lat, nie ma żadnych szans na przetrwanie, prawdopodobieństwo rozwodu wynosi w tym przypadku ponad 170%!

Czy da się policzyć optymalny wiek partnera?

Popularny pisarz Max O-Rell w swojej książce Her Royal Highness, Woman: And His Majesty Cupid podał wzór matematyczny na wyliczenie optymalnego wieku swojej partnerki. Mężczyzna musi podzielić swój wiek na pół, a następnie dodać liczę 7, zdaniem autora książki mężczyźni powinni wybierać kobiety wedle tego wzoru. Przykładowo, jeśli mężczyzna ma 40 lat, to jego partnerka powinna mieć lat 27. Co więcej, istnieją także wzory matematyczne na maksymalny wiek partnera, wygląda on następująco: Należy odjąć liczbę 7 od wieku, a następnie wynik pomnożyć przez dwa, zatem mężczyzna, który ma 40 lat, może związać się z kobietą, która ma maksymalnie 66 lat.

Chciałoby się powiedzieć, że wiek to tylko cyfra, ale liczby jednak nie kłamią, okazuje się, że istnieje matematyczny sposób na obliczenie optymalnej różnicy wieku, czy uważacie, że są one trafione?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *