Kiedy zakończyć związek, oznaki końca związku?

Dla niewielu szczęśliwców pierwsza miłość staje się ostatnią. Wielu z nas musi borykać się z trudami rozstania. Być może właśnie teraz zastanawiasz się nad rozstaniem. Sprawdź kiedy zakończyć związek i jakie są oznaki końca związku?

Toksyczny związek, przemoc

Wyjście z toksycznego, krzywdzącego związku nie jest łatwe. Warto jednak pamiętać, że tkwienie w relacji, przez którą tracisz pewność siebie i poczucie wartości nie jest zdrowie dla Ciebie. Gdy w relacji pojawiają się: szantaż emocjonalny, ciągłe poczucie winy, brak wsparcia, przesadna zazdrość, czy przemoc należy ją jak najszybciej zakończyć. Więcej o uwalnianiu się ze szkodliwej relacji znajdziesz w naszym artykule „Jak zakończyć toksyczny związek?”.

Brak uczucia lub pewności co do niego

Miłość jest nieodłącznym elementem związku. Bez niej niemożliwe jest zbudowanie szczęśliwego związku. Gdy w Twojej głowie pojawia się dylemat co do uczuć, którymi darzysz partnera, warto zastanowić się, z czego to wynika i czy jest szansa na upewnienie się co do swoich emocji. Tkwienie w związku bez miłości z obawy przed samotnością lub z przyzwyczajenia nie wróży niczego dobrego i jest szkodliwe dla obydwóch parterów.

Zdrada, kłamstwa

Zdrada i kłamstwa są kolejnym sygnałem do zakończenia związku. Oszukiwanie się w związku jest znakiem, że nie jesteśmy w nim szczęśliwi i nie czujemy się dobrze. Jak wynika z badań dla wielu osób niewierność oraz notoryczne kłamstwa są głównymi powodami zakończenia trwającej relacji, ponieważ bardzo trudno o odbudowanie zawiedzionego zaufania. Wymaga to od parterów długiej pracy, na którą mogą nie mieć sił lub ochoty.

Brak komunikacji

Brak komunikacji może przyjmować różnorakie formy. Pierwszą z nich jest „życie obok siebie”. Nie rozmawiacie ze sobą, bo nie czujecie potrzeby, przestaliście być siebie ciekawi.
Z tym problemem związany jest także aspekt braku chęci partnera do rozmowy, mimo Twoich chęci wyjaśnienia przyczyn tej sytuacji. Parterowi nie zależy na naświetleniu Ci swojego punktu widzenia.

Ciągłe kłótnie

Punkt ten poniekąd zwiany jest z poprzednim. Możemy mówić o braku komunikacji, gdy wszelkie próby rozmowy kończą się awantura. Oczywiście, kłótnie zdarzają się w każdym związku i jednorazowa sprzeczka zazwyczaj nie jest powodem rozstania. Należy jednak pamiętać, że nie są one rozwiązaniem problemu. Nieustanna walka pomiędzy partnerami i brak jakiegokolwiek kompromisu świadczy o tym, że w ich związku pojawił się poważny kryzys.

Irytacja parterem

Mówi się, że miłość jest ślepa. Z czasem jednak oczu spadają nam klapki i zaczynamy zauważać wady partnera. Z czasem także to, co było w nim pociągające, staje się irytujące. Od nas zależy czy zaakceptujemy jego wady, czy staną się one powodem do rozstania. Ponadto zdarza się, że skutek wielu sytuacji dochodzi do rozczarowania parterem – jego nawykami, zachowaniami, reakcjami. Tego typu „zmęczenie” drugą osobą dość trudno przepracować, bardzo często staje się ono powodem rozstania.

Pospiech w związku

Ten punkt kierujemy do osób będących w świeżych związkach. Niepokojącym objawem jest, gdy partner po krótkiej znajomości deklaruje silne uczucia względem Ciebie i snuje plany wspólnego zamieszkania czy wzięcia ślubu. Choć dla niektórych może być to urocze, niestety wskazuje to na tendencje do manipulowania w związku, brak kontroli nad własnymi emocjami, oraz stawianie siebie i swoich potrzeb w centrum relacji.

2 komentarzy

  1. Odpowiedz
    Oktawia 09/14/2021

    Ehh… przykro się to czyta, ale racja! W takich związkach nie warto być! Zamyka się sobie drogę na coś nowego, pięknego i może na całe życie. Takie nieudane relacje i tak prędzej czy później muszą się skończyć…

  2. Odpowiedz
    Sokół 02/03/2023

    Jeśli w związku pojawia się niepeność, to jest to jasny sygnał, że nie ma sensu tego na siłę ciągnąć. Lepiej zakończyć taki związek i nie marnować czasu…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *