Jak utrzymać związek na odległość?

Związki na odległość nie są niczym nowym. Od wieków pary niekiedy musiały utrzymywać relację, będąc od siebie daleko. Wymaga to jednak sporego zaangażowania i poświęcenia z obu stron, aby coś takiego się udało. Warto jednak pamiętać, że nie może to być sytuacja stała i zainteresowani powinni dążyć do tego, by w końcu być razem. Jak więc utrzymać związek na odległość?

Utrzymuj regularny kontakt

Kontakt w utrzymywaniu związku na odległość jest najważniejszy. Nie można jednak bombardować drugiej osoby telefonami i wiadomościami o każdej porze dnia. Warto zadbać o regularność. Niech to będą SMS-y na poranne powitanie i na dobranoc, wiadomości przekazujące co u nas, zdjęcia, filmiki itp. Należy skoncentrować się na tym, by druga osoba była aktywna w naszym życiu. Warto umówić się np. na telefon o stałej porze, można rozmawiać ze sobą na Skype, możliwości jest naprawdę wiele. Problemy w komunikacji najczęściej przekładają się na problemy w związku, a to już krótka droga do rozstania, szczególnie jeśli jest to relacja na odległość.

Zadbaj o regularne spotkania

W związku na odległość spotkania są bardzo ważne. Dają one namiastkę tego, że jest się w „normalnej” relacji. Warto zadbać o to, by były regularne i odbywały się jak najczęściej. Jeśli są to weekendy, niech będą one zarezerwowane w całości dla ukochanej osoby, ze znajomymi możemy spotkać się przecież w tygodniu. Dobrze też takie spotkania zaplanować. Niech to będzie romantyczna kolacja, wyjście do kina, na koncert. Najważniejsze, by nie spędzać tego czasu razem, ale jednak osobno, gdy każdy będzie skupiony na swoich problemach, pracy itp.

Dbaj o siebie

Związek na odległość daje możliwość większego zadbania o siebie. Warto więc znaleźć nowe zainteresowania, zapisać się na jakieś kursy, zainwestować w siebie. Ponadto ten czas bez ukochanego można poświęcić na spotkania z przyjaciółmi i rodziną, nadrobić towarzyskie zaległości.

Nie dawaj powodów do zazdrości

Rozłąka nie musi być czymś złym. Może to być cenne doświadczenie, dzięki niemu łatwiej docenić drugą osobę i za nią zatęsknić. Warto przy tym nie dawać powodów do zazdrości. Jeśli chcemy zrobić na złość partnerowi i wracamy późno do domu, dajemy mu powód nie tylko do zmartwienia, ale i zazdrości. Ta z kolei może przerodzić się w obsesyjną kontrolę, co oczywiście nie wpłynie dobrze na związek. W relacji na odległość dobrze jest dać sobie przestrzeń, ale i nie dopuszczać do nerwowych i konfliktowych sytuacji.

Ustal konkretny cel

Rozłąka nie może być stanem trwałym. Trudno jest utrzymać związek na odległość przez dłuższy czas. Każdy potrzebuje bliskości i wsparcia na co dzień, nie tylko podczas spotkań. Kiedy więc okaże się, że jedna osoba musi wyjechać, np. do lepszej pracy, warto ustalić wspólny cel. Niech to będzie przykładowo rok, podczas którego będziecie dążyć do tego, by znów ze sobą zamieszkać, by zainwestować we własny rozwój i zamieszkać w określonym miejscu itp. Postawienie celu na początku zmniejszy ból związany z rozłąką i sprawi, że życie na odległość będzie łatwiejsze do zniesienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *