Związek kohabitacyjny a prawo. Jakie prawa i obowiązki mają względem siebie partnerzy?

Znaczenie małżeństwa, jako związku kobiety i mężczyzny jest coraz częściej podważane. Współcześnie nie trzeba sformalizować swojego związku, aby był on poważnie traktowany, nie mniej w dalszym ciągu małżeństwa są uprzywilejowane z punktu widzenia prawa. Czym w takim razie jest związek kohabitacyjny, w jakim celu wchodzi się w taką relację i czy niesie ona za sobą jakieś obowiązki względem drugiej osoby? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w naszym artykule.

Związek kohabitacyjny a prawo

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym dokładnie jest związek kohabitacyjny. Otóż mianem tym określa się związek dwóch osób, które utrzymują ze sobą relacje intymne oraz tworzą wspólne gospodarstwo domowe. Od małżeństwa odróżnia ich przede wszystkim to, że nie mają oni ślubu. Z puntu widzenia prawa w Polsce, osobom w związku niesformalizowanym nie przysługują żadne przywileje. Oznacza to, że nie mogą oni się wspólnie rozliczać, nie istnieje między nimi wspólnota majątkowa, nie mają prawa do dziedziczenia po sobie, nie mogą też uzyskiwać na swój temat informacji medycznych w razie wypadku lub choroby.
Co jakiś czas podnoszona jest kwestia zalegalizowania związków tego typu, tak jak stało się m.in. we Francji, czy Szwecji. W krajach tych istnieje możliwość zarejestrowania związku bez składania przysięgi i ponoszenia konsekwencji prawnych w przypadku rozstania. Jednocześnie dzięki takiej możliwości osoby żyjące ze sobą bez ślubu, w tym osoby homoseksualne, mają niemal takie same prawa, co małżeństwa.

Obowiązki parterów względem siebie

Skoro życie w związku kohabitacyjnym nie ma żadnych konsekwencji prawnych, ani też nie daje żadnych praw ludziom, którzy tworzą wspólne gospodarstwo domowe, to, czy można mówić o obowiązkach wynikających z takiej relacji? Co do zasady decydując się na taki układ, trzeba liczyć się z tym, że żadna wyższa instancja nie będzie w niego ingerować i nie ma prawnych możliwości wyegzekwowania czegokolwiek od drugiej strony. Wszelkie zasady i obowiązki osób żyjących w związku kohabitacyjnym są ustalane przez nich samych.
Oczywiście większość osób żyjących ze sobą bez ślubu oczekuje od swojego partnera lub partnerki wierności, wsparcia, dzielenia się domowymi obowiązkami, jednak nie istnieją żadne odgórne reguły, którym powinno się podporządkować.

Dlaczego ludzie żyją w związkach kohabitacyjnych?

Powodów takiej decyzji może być wiele. Cześć osób po prostu nie chce brać ślubu, gdyż stoi to w sprzeczności z ich poglądami. Inni z kolei pragną sformalizowania swojego związku, jednak nie stać ich na huczne wesele, dlatego też jeszcze nie wykonali tego kroku. Coraz więcej osób rezygnuje ze ślubu, gdyż są niewierzący, a ślub cywilny nie jest dla nich czymś na tyle istotnym, żeby go zawierać. Nie bez znaczenia są też doświadczenia wyniesione z domów rodzinnych. Jak widać powodów może być bardzo wiele, a niezaprzeczalnym faktem jest to, że związków kohabitacynych stale przybywa. Być może rozwiązaniem będzie rzeczywiście legalizacja związków partnerskich.

One Comment

  1. Odpowiedz
    Migotka 10/01/2021

    O rajciu. A ja myślałam, że taki związek to w Polsce konkubinat. No a okazuje się, że to ma ładniejsze określenie. W sumie w przypadku par homoseksualnych to faktycznie będzie trafniejsze. Jakoś tak konkubinat ma pejoratywne znaczenie. A związek kohabitacyjny – to już ładnie brzmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *