Kryzys w związku na odległość, jak sobie z nim poradzić?

Najczęstszym powodem kryzysu w związku na odległość jest brak bliskości. Jeśli ukochanej osoby nie można odwiedzić przez długi czas, narastająca frustracja i rozgoryczenie mogą stać się nie do zniesienia. Jak sobie porodzić z kryzysem w związku na odległość? Podpowiemy Ci, jak ratować relację, gdy nie możecie się spotykać twarzą w twarz.

Nastaw się na dążenie do porozumienia

Znacznie łatwiej popaść w zwątpienie i poczucie bezsensu, gdy nie ma obok bliskiej osoby. Taka sytuacja prowadzi do nerwowości i frustracji, zwłaszcza podczas dłuższej nieobecności partnera. Wtedy każda próba kontaktu paradoksalnie może skończyć się kłótnią. O kryzys w związku na odległość nietrudno, ponieważ już sam brak bliskości stanowi potencjalne zagrożenie dotyczące rozpadu relacji.

Jak sobie radzić w związku na odległość, gdy czujesz, że nadciąga nieuchronny kryzys? Przede wszystkim przyjmij postawę ukierunkowaną na rozwiązanie problemu — skup się na tym, aby dojść do porozumienia z partnerem. Okazuj zrozumienie i unikaj gorączkowego wypytywania, co robił przez cały dzień, że nie mógł z Tobą porozmawiać. Czasami trudno utrzymać emocje na wodzy, jednak lepiej podejść do danej sprawy z chłodną głową.

Nie ulegaj chwilowym emocjom

Związek na odległość oczami mężczyzny może wyglądać zupełnie inaczej niż z perspektywy kobiety, dlatego nie denerwuj się, gdy zachowanie partnera będzie różniło się od Twoich oczekiwań. Unikaj nagłego rozłączania się na czacie lub podczas rozmowy telefonicznej. Takie zachowanie zdecydowanie nie poprawi Waszych relacji. Jeśli czujesz, że coraz trudniej jest Ci utrzymać emocje na wodzy, powiedź, że potrzebujesz chwili, aby przemyśleć daną kwestię i skontaktuj się z partnerem za jakiś czas.

W związku na odległość frustracja szybciej narasta niż w przypadku tradycyjnej relacji między dwojgiem ludzi. Silnych odczuć nie można ukoić w ramionach ukochanej osoby, dlatego kluczowe jest wypracowanie umiejętności łagodzenia narastających emocji w inny sposób. Możesz udać się na spacer lub jogging, aby nieco je rozładować. Jeśli czujesz, że ta metoda jest nieskuteczna, porozmawiaj z zaufaną osobą. Jednak sięgnij po radę tylko w ostateczności, ponieważ najważniejszą kwestię stanowi rozwiązanie konfliktów wewnątrz związku.

Rozmawiaj z partnerem o swoich odczuciach

Jeśli masz jakieś wątpliwości, opowiedz o nich partnerowi. Wspólnymi siłami łatwiej będzie Wam wypracować sposób na poradzenie sobie z kryzysem w związku na odległość. Powiedz mu, jak bardzo zależy Ci na Waszej relacji i jak trudno Ci, gdy nie ma go obok Ciebie. Taka rozmowa powinna sprzyjać zrozumieniu drugiej strony, a nie zmierzać do oskarżania partnera o zaniedbywanie relacji.

Chwile zwątpienia w związku na odległość mogą pojawiać się bardzo często, jednak należy pamiętać, aby nie dopuścić do wypalenia się uczucia. Stałe podtrzymywanie relacji, gdy nie ma w pobliżu ukochanej osoby to spore wyzwanie. Dlatego w miarę możliwości postarajcie się nie przeciągać czasu spędzonego osobno.

3 komentarzy

 1. Odpowiedz
  Bianka 02/17/2023

  Zwiazki na odleglosc latwe nie sa, wymagaja duuuuuzej dozy zaufania, a to jest czasami niemozliwe. Wiem jedno, jak są wątpliwości, to lepiej o nich mowic, nim to uczucie na tyle sie rozwnie, ze związek będzie nie do odratowania.

 2. Odpowiedz
  Rysiu 03/06/2023

  Ja też przychodziłem kryzys w związku na odległość i gwarantuję, że można sobie z tym poradzić! Rozmowa czyni cuda 🙂

 3. Odpowiedz
  Wiki K. 04/04/2023

  Kryzys w związku na odległość chyba jest stałą częścią takiej relacji. Jak się tęskni to trudno zapanować nad emocjami 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *