Co to znaczy, że ktoś jest w związku kohabitacyjnym?
Coraz więcej osób odchodzi od tradycyjnego modelu rodziny, decydując się na życie w relacjach nieformalnych. Przykładem związku, który nie jest w żaden sposób potwierdzony prawnie jest związek kohabitacyjny. Nazwa ta nie jest zbyt popularna, znacznie częściej mówi się o związkach partnerskich, czy konkubinatach. Czym zatem jest kohabitacja? Dlaczego ludzie decydują się na tego typu relacje?
- Czym jest związek kohabitacyjny?
- Dlaczego ludzie decydują się na związek kohabitacyjny?
- Związki kohabitacyjne a nauki społeczne
Czym jest związek kohabitacyjny?
Pomimo wielu prób zdefiniowania związków kohabitacyjnych, do dziś nie istnieje jedna, ogólnie przyjęta definicja tego typu relacji. Najprościej rzecz ujmując, związek kohabitacyjny to taki, w którym dwoje ludzi różnej płci utrzymuje relację seksualną i mieszka ze sobą. Tworzenie wspólnego gospodarstwa domowego to warunek konieczny, aby można było mówić o kohabitacji, co odróżnia ją od związków partnerskich. Bardzo często stosuje się wymiennie dwa terminy, a mianowicie konkubinat i kohabitację, jednak niektórzy specjaliści twierdzą, że jest to błąd. Ich zdaniem związek kohabitacyjny jest bardziej stabilny, ponadto w przypadku konkubinatu para nie musi ze sobą mieszkać.
Prawo nie wszędzie jednakowo podchodzi do kwestii związków nieformalnych. Przykładowo w Holandii, Belgii, Francji, czy Szwecji związki nieformalne są uznawane, dzięki czemu osoby w nich żyjące mają podobne prawa, co małżeństwa. W naszym kraju decydując się na życie na tzw. „kocią łapę”, czyli bez ślubu, trzeba mieć świadomość, że w przypadku śmierci lub choroby partnera, lub partnerki, druga strona nie może otrzymać informacji o stanie zdrowia, ani też nie ma prawa dziedziczyć majątku.
Dlaczego ludzie decydują się na związek kohabitacyjny?
Przyczyn, dla których osoby pozostające ze sobą w związku nie chcą go sformalizować, jest wiele. Warto zaznaczyć, że bycie w związku kohabitacyjnym wcale nie wyklucza zawarcie w pewnym momencie małżeństwa. Biorąc to pod uwagę, wiele par decyduje się na wspólne mieszkanie po to, by lepiej się poznać, zanim podejmą kroki zmierzające do zawarcia małżeństwa. Bardzo często na życie bez ślubu decydują się osoby rozwiedzione, które nie chcą ponownie się żenić lub wychodzić za mąż. Związek kohabitacyjny mogą tworzyć także osoby starsze, które z racji wieku uznają, że nie czują potrzeby zawierania małżeństwa.
Jak widać powodów do tego, by tworzyć związek kohabitacyjny, może być bardzo wiele, a przykłady, które podaliśmy to tylko niewielki ułamek rzeczywistości. Z badań przeprowadzanych w ostatnich latach wynika, że aż 24 proc. Polaków żyje z kimś w nieformalnym związku partnerskim i mieszka razem ze swoim partnerem lub partnerką.
Związki kohabitacyjne a nauki społeczne
Wielu socjologów pochyla się nad zagadnieniem związków kohabitacyjnych. Zastanawiają się oni między innymi nad tym, jakie zasady obowiązują wśród osób żyjących w ten sposób, jak dzielą się oni domowymi obowiązkami, jak spędzają wolny czas oraz jak podchodzą do wydatków, czy prowadzą wspólny budżet. Biorąc pod uwagę zakres występowania tego zjawiska, bez wątpienia warto poświęcić mu uwagę.
Byłam w takim związku z moim obecnym mężem. Moim zdaniem każdy powinien przejść taki etap. Nie rozumiem ślubu bez wcześniejszego zamieszkania ze sobą, poznania się. A potem dziwne, że jest tyle rozwodów! Kohabitacja jest dobrą próbą przed małżeństwem.